Etkili Reklam Stratejileri: Hedef Kitlenizi Nasıl Yakalarsınız?
Kasım 2, 2023

Rakiplerinizi Analiz Edin, Yarıştan Kopmayın

Markanızın bulunduğu sektörde büyüyebilmesi için rakiplerinizin stratejilerini anlamaya çalışmalısınız, her zaman rakiplerinizden bir adım önde olmaya gayret göstermeli ve daima büyüme odaklı karşı stratejiler geliştirmelisiniz. Peki rakiplerinizi analiz ederken nasıl bir yol izlemelisiniz? Onların stratejilerini anlamaya çalışırken kullanabileceğiniz birtakım göstergeler vardır. Gelin bu göstergeleri birlikte inceleyelim.

Arama motorları anahtar kelimeler yoluyla karşımıza çeşitli ürün veya hizmet sitelerini çıkartır. Yani bir internet sitesi hangi alanda google’da kendi sitesini göstermek istiyorsa o alanda çalışmalar yapar ve sitesini görünür kılar. Böylece rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde öne çıktığını bilmek onun yol haritası hakkında fikir verecektir.

Rakibinizin internet sitesi: Rakibinizin internet sitesi onun hakkında bilgi edinmeniz için başvurmanız gereken ilk yerdir. Sitesinde en çok nelere ağırlık vermiş, sergilediği tutum ve üslup ne ölçüde başarılı ve hangi vizyonu hedeflediği gibi sorulara yanıt aramalısınız. Bunun yanı sıra çeşitli araçlar rakiplerinizin nasıl bir strateji izlediği hakkında bir öngörü geliştirmenize yardımcı olacaktır. Örneğin SimilarWeb, aracı ile Rakiplerinizin müşteri kitlesine nereden ulaştığını rakiplerinizin sitesini kaç kullanıcının ziyaret ettiği ve ne kadar süre kaldığı gibi verileri analiz edebilir, kendi sitenizle karşılaştırabilirsiniz. 

Size en yakın rakiplerinizin internetteki otoritesini ise Alexa ile ölçebilir böylece size en yakın rakibinizin internetteki durumunu görebilir ve stratejisini anlamaya çalışabilirsiniz. https://www.alexa.com/

Rakip analizi yaparken önemli konulardan biri de rakiplerinizin sosyal medya kullanımında ne kadar etkin olduğunu, sosyal medya reklamlarında nelere vurgu yaptığını öğrenmektir. Rakibinizin sosyal medya hesabını analiz ederken boomsocial sitesinden yardım alabilirsiniz. Sosyal medyadaki reklamlarına ulaşmak içinse Facebook Ads Library aracını kullanabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Ulaşın