Video Çekerek Nasıl Para Kazanılır? | P.Ö.K Taktiği

Video Çekerek Nasıl Para Kazanılır? | P.Ö.K Taktiği
October 18, 2021

Video çekerek nasıl para kazanılır? Bu soruyu uzun zaman önce ben de kendime sormuş hatta bu kadar keyif alarak yaptığım bir şey için bir de üstüne para mı vericeksiniz diyerek ilk işimden para kazanmanın şaşkınlığını yaşamıştım. 

Kimileriniz bir sinema okulundan mezun olmuş ya da çeşitli eğitim kanallarından video çekmeyi ve kurgulamayı öğrenmiş olabilirsiniz. Tüm bu öğrendiklerinizle bir çok farklı şekilde para kazanabilir bir çok farklı şekilde hayal kırıklığı da yaşayabilirsiniz. 

Öncelikle içine dahil olmak istediğiniz sistemin işleyişine hakim olmanız gerek. Örneğin McDonald’s veya Nike gibi firmaların çalıştığı ajanslar bir reklam filmi çekilmesi gerektiğinde genel de farklı prodüksiyon şirketleri ve insanlarla çalışırlar. Bir ajansla ilk çalışmanızdan sonra onlara proje boyunca keyif veren bir iş sunduysanız büyük bir ihtimalle yeni bir iş geldiğinde ilk arayacakları kişi yine siz olursunuz. Ancak işin en zor kısmı bu işi yapmaya başladığınızda bir ajansla çalışmaya nasıl başlayacağınız. Gerçeği söylemek gerekirse iyi bir portfolyo ya da eski işlerinizi tanıtabilecek bir seçeneğiniz yoksa işiniz daha da zor demektir. Ya da belki daha önce çok fazla iş yapamadığınız için sunabileceğiniz bir iş geçmişiniz de olmayabilir. Ki bu sizin için bazı durumlarda işinizi bile kolaylaştırabilir. Özellikle prodüksiyon şirketleri proje bazlı olarak asistan arayışlarında deneyimi olmayan kişiler arar bu da sizin için sektöre giriş yapmak için güzel  bir fırsat olabilir. Bu tarz şirketlerde genelde onlarca iş sahası bulunur. Yönetmeninden, kameramanına ışıkçısından ses asistanına, insanlar çeşitli projelerin üretimi için çalışırlar. Bu denklem içerisinde kendinize yer edinmek için en baştan başlamak sizin faydanıza olacaktır. Bir ajansla birlikte çalışmaya başlamak için ne olursa olsun kendinizle ilgili bir şeyler göstermeye çok ihtiyacınız var. Bunun dışında video çekerek para kazanmak için ajanslarla çalışmak dışında da elbette bir çok farklı yol var. 

Öncelikte sektörde ben dahil birçok kişinin ilk uğrak yeri olan düğün videoları sizin için kaçırılmayacak bir fırsat olacaktır.  Alaylı olarak bu işi öğrenenlerden ziyade sinema okullarından mezun olan kişiler özellikle bu konuda biraz üstten bakabiliyor. Ama bu işten hem gerçekten makul bir miktarda para kazanabilir hem de özellikle deneyimsizseniz sahada olarak tahmininizden çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

İkinci olarakta hem kendinizi geliştirmek hem de bir gelir elde etmek istiyorsanız pasif gelirinizi stock videolar ile yaratıp kendinize yeni bir iş sahası oluşturabilirsiniz. Yine bu gelir yöntemine ek olarak yeterli düzeyde bilgi birikiminiz olduğunu düşünüyorsanız başka insanlara bu konuda eğitimler verebilir yine bu eğitimler sayesinde makul bir gelir elde edebilirsiniz. Tüm bunlar ayrı ayrı düşünüldüğünde ufak mevlalar getiriyor olabilir birleştiği zaman geçiminizi bunlar üstünden sağlayabilirsiniz. 

Üçüncü bir seçenekte irili ufaklı şirket ve kurumların tanıtım filmlerini çekerek kendinize bir portfolyo oluşturabilir çok eğlenceli bir yol olmasa bile bu şekilde sizi tatmin edecek miktarlar kazanabilirsiniz.  Siz de henüz bu işte yeniyseniz ve bir portfolyö oluşturmak istiyorsanız etrafınızda bulunan ufak ölçekli şirketlere bir göz atın onlara mail atarak tanıtım filmi çekmeyi teklif edin başlangıçta bu şekilde çalışmaktan çekinmeyin

Tüm bunlar düşünüldüğünde kendinizi asla tek bir yönde sınırlandırmayın. Yeni gelen her proje farklıdır ve yeni şeyler öğrenmenize olanak sağlar. Ve bu durumda sizi her geçen gün daha iyi bir video yapımcısına dönüştürür. Öğrenmek ve öğrenmeyi sürekli hale getirmek ancak bu şekilde mümkün hale gelir. Kendinizi yalnızca tek bir noktada sınırlayıp örneğin ben sadece müzik klipleri çekicem diyerek size belki çok fazla şey katacak bir işi elinizle itmiş olabilirsiniz. Her şey bir yana gerçekten işini çok iyi yapıyor olsanız bile bu şekilde bir çalışmayla makul bir gelir elde etmek oldukça zor olacaktır. Bu yüzden oldukça farkı işlerde çalışıp hem öğreti hem gelir havuzunu genişletebilirsiniz. Yeni dönemde çekilelecek bir klip videosu olmasa bile biir düğün videosu bir tanıtım filmi çekilmek için sizi bekliyor olabilir. Ya da pasif geliriniz sıkıştığınız dönemde imdadınıza yetişebilir.  Hayalleriniz ve tutkularınız elbette bambaşka olabilir ama gerçekçi olalım yaşadığımız dünya bu konuda pek de adil değil. bazen bir proje ilgimizi çekmese bile kısa vadede para kazanmak için kabul etmek zorunda kalabilirsiniz. Ben bu gibi konularda çoğu zaman P.Ö.K taktiğini uyguluyorum. Yani para öğreti ve keyif. Herhangi bir proje bu üçlüden en az ikisini destekliyorsa kabul edilebilir bir hal almış oluyor. Bazen bir işten çok şey öğrenmiş ve aşırı keyif almış bir şekilde ayrılabiliyorum ama genelde bu işler çok ama çok uygun ücretlere tekabül ediyor. Bazen de yaptığım iş hem keyif hem de para yönünden beni tatmin etse de hali hazırda defalarca yaptığım için bana yeni bir şey katmamış olabiliyor bu durum da sizi belli bir süre tembelliğe alıştırması açısından riskli bir durum. 

Bunların yanında doğruyu söylemek gerekirse sektörde çok sayıda can sıkıcı sinirli yüzlerce insanla karşılaşacaksınız bunların yanında elbette sizi anlayan müthiş kişiler olucak ama tüm bunlara hazırlıklı olmanızda fayda var. Her zaman mükemmel insanlarla çalışmayacaksınız. insanlar sadece kendi çıkarları için sizleri kandırıcak, bir sürü boş sözler duyacaksınız buna emin olun. Hatta tüm bunları direk yüzünüze söylemekten çekinmeyecekler bile.  Mesela biri gelip bu tanıtım filmini bana şu kadara çekersen sana bir sürü yeni iş vereceğim bir sürü tanıdığım var diyecek ve eğer istanbulda yaşıyorsanız bu vaadlerin çoğunun içlerinin boş olduğunu bilmeniz gerek 🙂 tabii ki bir çok insan böyle değil kalanların çoğu işinize ve emeğinize saygı duyuyor olacak ancak bunu insanların eline bırakmaktansa kendinizi korumanız adına tedbirler almanızda yarar var. Bu yüzden bu sektörde sözlerle ve vaadlerle ilerlemek yerine kendi kurallarınızı oluşturun. Kime güvenip kime güvenemeyeceğinizi deneyimledikçe daha iyi öğreniceksiniz. Kimse nefret ettiği birisiyle çalışmak istemez bu yüzden her zaman karşılıklı iyi ilişkiler kurduğunuz projelerde çalışın. 

Benim açımdan ilk 4-5 projede her şey çok ama çok stresliydi. Siz de ürettiğiniz şeye o kadar odaklanamayacaksınız ki, her şey yanlış gidiyormuş gibi gözükecek belki terden sırılsıklam olucaksınız belki tedirginlikten bembeyaz kesilip donup kalıcaksınız. Emin olun o anda sizin stresinizi herkes hissedecek. Eğer bir çekimi siz yönetiyorsanız herkes sizden gelen komutu bekliyor olacak bu yüzden siz strese girdiğinizde aslına herkes paniklemiş olucak işte tam o anda kendinize şunu söylemeniz gerek evet şu anda bu projenin tamamlanması için buradayım ve elimden gelenin en iyisini yapıp daha sonra ne olacağını beraberce göreceğiz. Şunu sakın unutmayın prodüksiyon gerçekten kaotik bir topluluk. Kameralar kablolar ışık hava koşulları her şey bunun içinde. Ve normalde kullandığınız matematik dili burada biraz daha farklı işler. Bir projeyi iki kat daha iyi hale getirmek için 2 kat daha fazla çalışmak yetmiyor 10 kat daha fazla çalışmanız gerek. 

Son olarak ne olursa olsun sürekli ama sürekli çalışın ve bu işten para kazanmak için birden çok yolunuz olduğunu unutmayın.

Benden bugünlük bu kadar umarım işinize yarayacak bilgiler verebilmişimdir. Bu konuyla ya da herhangi bir şeyle ilgili sorunuz varsa yorumlarda bana sormaktan çekinmeyin. Elimden geldiğince hepsini cevaplamaya çalışıcağım. 

İşinizin keyfini çıkarmaya bakın görüşmek üzere!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Get an offer!